Kotwy gruntowe na każdą kieszeń dewelopera

kotwy gruntowe - titan

Gdy potrzeba zabezpieczyć wykop przed usuwaniem się jego ścian do środka, zabezpieczyć wybrzeże portowe, osuwisko, wały, wspomóc się przy budowie tam, mostów lub ustabilizować konstrukcję jakiegoś budynku, to z pomocą przychodzi inżynierom pewien wynalazek – a mianowicie kotwa gruntowa.

Kotwy gruntowe

Kotwy gruntowe to specjalne elementy konstrukcyjne, które jak sama nazwa wskazuje, pozwalają zakotwiczyć w gruncie takie elementy jak np. żelbetowe płyty, wsporniki, profile, metalowe płaskowniki i wiele innych.

Budowniczowie posługują się kotwami już od kilkudziesięciu lat. Pomimo różnic w budowie poszczególnych kotew, można wyróżnić w nich trzy podstawowe elementy konstrukcyjne – głowicę, cięgno oraz buławę. Ten ostatni element jest umieszczany w gruncie i metodą iniekcji (zastrzyku) zakotwiczany w nim. Zastosowanie mają również kotwy wielobuławowe, jednak są one bardzo wrażliwe na jakość montażu i ich nieprawidłowe zamontowanie może doprowadzić do ich zmniejszonej skuteczności. Ze względu na okres użytkowania kotwy można zakwalifikować jako stałe lub tymczasowe. Kotwy stałe wg założeń są projektowane na okres powyżej dwóch lat, natomiast tymczasowe na okres poniżej dwóch lat. Różnice projektowe wynikają m.in. z odporności na korozję czy też rozmiarów kotwy.

Montaż kotew gruntowych jest procesem wymagającym specjalistycznego ciężkiego sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu. Obecnie stosuje się również kotwy samowiercące, które są łatwiejsze i szybsze w montażu oraz wymagają lżejszego sprzętu. Aby zamontować kotwę tradycyjną metodą należy wywiercić otwór na zadaną głębokość zabezpieczając jego ściany rurą, wypełnić go specjalną zalewą cementową, usunąć rurę, wprowadzić buławę i cięgno, a następnie metodą iniekcji zakotwiczyć buławę w gruncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *